Kerti tó építése

A legtöbb ember vonzódik a természethez, a vizes felületekhez, a tavakhoz, a
folyókhoz illetve a tengerhez. Az ókorban a városok mind tengerparton, a folyók
két oldalán, vagy a sigatagokban az oázisok mellett alakultak ki. Egy tó, vagy folyó
nyugalmat árasztó kinézete ma is a városok meghatározó részei. Általában a tavak, vagy a folyó partjain alakítanak ki városi parkokat, pihenő és sportlétesítményeket. Más részről is vonzódunk a vízhez. Gondoljunk csak arra, hogy a testünk és a Föld közel 90%-a szintén a víz teszi ki. Ezek tudatában, nem véletlen, hogy a legtöbb ember vonzódik a víz látványához és a vizes területekhez.

Most megosztunk néhány gondolatot, hogy hogyan is érdemes egy kerti tó építésébe belekezdeni, de ne feledjük a tóépítés a kertépítés egyik legnehezebb szakterülete, így mindenképpen szakemberrel végeztessük el a lényegi munkát.

Egy kerti tó építésekor az egyik leglényegesebb dolog a tó pontos helyének kiválasztása. Fontos, hogy a tó ne teljesen a napon legyen, mert buggyan a vize, fontos, hogy ne fenyő vagy termés és levélhullató fa alatt legyen, mert ezek is erőteljesen befolyásolják a tó kémiai egyensúlyát. Olyan helyre érdemes a tavat telepíteni, ahol a környékén bokrok vannak, amelyek árnyékolják a tavat, de nem hullatják bele a levelüket, termésüket.

Másik lényeges dolgok, a tó tájolása. Lehetőleg ne keleti-nyugati tájolású, hanem észak-déli tájolású legyen a tavunk, hogy nyáron a nagy kánikulában ne süsse állandóan a nap a vizet, ne melegítse fel és ne bomlassza fel a víz egyensúlyát. Arra is oda kell figyelni, hogy elég mély legyen a tó. A fél méter mélységű tavak szintén felmelegszenek a nyári hőségben és beposhadnak a tavi növények. A minimális tómélység 1 méter, de az 1,5 méteres mélység az ajánlott.

Sok helyen előre elkészített műanyag kerti tavakat lehet kapni. Ez az ami egy igazi élő flórával rendelkező tónak tökéletesen alkalmatlan. Ezek a tavat arra jók, hogy vizet tegyünk bele, kis nádast, ami a későbbiekben el fog burjánzani, majd mocsaras lesz, békák települnek bele és egy egészen másfajta életet kezd el élni a tó, mint ahogy szerettük volna. Ha igazi szép átlátszó vizű és halakkal teli tavat szeretnénk, akkor építettünk kell egyet. Ilyenkor a kertépítő megtervezi a kerti tó pontos helyét és alakját, majd elkezdődik a földmunka. A szakemberek kiássák a tó formáját, kialakítják a növények számára az ültető padokat, lépcsőket és partfalakat. Miután elkészült a földmunka egy speciális gotextíliával majd fóliával borítják le a tó felületét.

A fóliázás után következik a növények ültetése. A növényeket az ültető ágyásokba kell ültetni, fel kell tölteni földdel a növények közötti részeket, majd le kell fedni kőzúzalékkal a földet, hogy ne jöjjön fel. Ügyeljünk arra, hogy a kerti tó feltöltésekkor ne mossuk ki a frissen beültetett növényeket. A felöltés után tegyünk algagátlót a vízbe és dolgozzuk el a kerti tó partját is. Mint említettük, a kerti tó építése a kertépítés egy speciális szakterülete, így ne próbálkozzunk saját magunk ezzel inkább hívjunk szakembert. 

 

Fotó galéria

Virág Rózsa Kert Kertészet Kertépítés
Kertépítés információk